Tigers udnævner ny U16 HC

Mads Eichner, der tidligere har været en del af Tigers U16/U19 coaching staff, overtager rollen som HC på Tigers U16 hold for sæsonen 2020. Mads kommer med flere års coaching erfaring i klubben, hvor han også tidligere har arbejdet med de helt yngste spillere i klubben. Nu gælder det opgaven som HC på Tigers U16, som i den kommende sæson får et historisk højt antal U14 spillere som oprykkere.

Mads Eichner afløser den mangeårige U16 HC Glen Larsen, som stopper som træner pga. ny civil karriere.

“Jeg er virkelig glad for, at det er Mads der tager over som U16 HC”, udtaler klubbens formand Peter Friis. “Mads har alle de kvaliteter vi kigger efter, når vi sætter folk i spidsen for klubbens U-hold. Jeg forventer et U16 hold, der vil præstere rigtigt godt i 2020 og med et unikt sammenhold i truppen. Jeg vil også gerne sige tak til Glen, for mange års flot og dedikeret indsats, som U16 coach”, slutter Peter Friis.

Mads vil blive assisteret på U16 af en gruppe assisterende coaches, som vil blive offentliggjort snarest.

Træningstider for U16 vil fremgå af tigers.dk og alle nye interesseret er meget velkomne til træningerne. Skriv til u16@tigers.dk og få mere information.