Super Rookie Day hos Tigers

I lørdags havde Tigers indbudt nye til at komme ud og afprøve kræfter med klubbens ynglings diciplin Amerikansk fodbold. Hele 43 nye havde valgt at ligge vejen forbi Tigers baner på Bøgeskov idrætsanlæg. Ved ankomst blev de fremmødte iklædt passende udstyr, som blev efterfulgt af registrering og et foto shoot. Herefter var det afgang til vinterbanen hvor en flok ivrige Tigers trænere stod klar til at sætte skub i øvelserne. Dagen var indelt i to session, fra kl. 12 var det de 0 – 16 årige der skulle i ilden og fra kl. 14 var det fra 17 år og op. Efter de to session blev de fremmødte tilbud varm kakao eller kaffe og et stykke kage til at afsluttet de nye prøvelser med.

Alle os fra Tigers vil gerne sige stor tak for den store interesse og håber at se nogle af jer igen til klubbens kommende træninger.